Cez kybersvet späť k výtvarnému umeniu

Autor: Lucia Zubeková | 30.3.2016 o 5:46 | (upravené 24.4.2016 o 17:49) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  463x

Môj prvý blog venujem srdcovej záležitosti a  tou  je výtvarné umenie  v  kybersvete. Ako si vytvoríte jednoduchý obraz  na PC aj s deťmi doma? Tutorial je mojou odpoveďou.

 

Výtvarné umenie je pre mňa neoddeliteľnou súčasťou  života. Vďaka nemu dokážem prežívať každodenné starosti jednoduchšie. Vždy mi  dokáže  na tvári vyčariť úsmev a pohladiť dušu. Neustále nutkanie vytvoriť niečo nové, krásne a lahodiace oku ma nabíja energiou. Často rozmýšľam ako umenie vnímajú iní ľudia. Ako vnímajú svet okolo seba? Či maju rovnaký pocit a vizuálny dojem ako ja  pri pohľade na západ slnka v lete, zime na jar. Neustále sa mi vynárajú otázky  v mysli.  Analyzujem každú čiaru, farbu, výraz, tvar. Snažím sa  prostredníctvom základných prvkov a pocitu  vyskladať  predstavu z mojej mysle najlepšie ako viem. Po zobrazení predstavy prichádza pocit šťastia a zároveň pokoj v duši. Poslaním výtvarného umenia ako aj umenia v celkovom ponímaní je pôsobiť na ľudí pozitívne. Či už  sami dielo vytvárajú alebo len obdivujú jeho nádheru.

V dnešnej dobe ľudia a hlavne deti strácajú vzťah k výtvarnému  umeniu a celkovému vizuálnemu prejavu citov, pocitov. Chcela by som aby  aj dnešné deti mali šancu spoznať radosť z tvorenia. Doba v ktorej žijú ich núti  eliminovať  tvorivosť, predstavivosť a akýkoľvek pocit radosti z výtvarného prejavu. Možno práve cez multimédia je ich možné priviesť späť k tvoreniu .

Preto som sa rozhodla písať blogy a osloviť širšiu verejnosť. Ukázať ako sa dá pristupovať ku kreativite prirodzenou cestou, ktorá je typická pre dnešný svet. Cestou menom kybersvet. Ukázať spôsob ako naštartovať alebo obnoviť  v človeku znovu vzťah k výtvarnému umeniu. Nie len to ale dokonca prebudiť túžbu  po tvorení a vyjadrení pocitu.

V tomto blogu vám prinášam recept na tvorbu obrazu pre radosť vás aj vašich detí.

Tak môžeme začať:

Potrebujeme:

 1. PC alebo notebook s pripojením na internet
 2. on – line program s názvom Sumopaint http://www.sumopaint.com/home/
 3. obrázok s motívom lejúcich sa farieb (dripping) z internetu alebo vlastnú zhotovenú fotografiu
 4. chuť tvoriť

 VIDEO  TUTORIAL

 

Zhrnutie videa v základných bodoch - recept :)

 1. na PC si otvoríme prehliadač a následné  prostredníctvom vhodného vyhľadávača nájdeme fotografiu s námetom dripping – liatie farieb a následné uložíme na plochu pod názvom
 2. do prehliadača zadáme web stránku www.sumopaint.com 
 3.  prostredníctvom tlačidla  Try Online na stránke vstúpime do programu na báze on- line
 4. je možné nastaviť si prostredníctvom ikony vlajka v programe  jazyk český
 5. vložíme uložený obrázok z pracovnej plochy prostredníctvom krokov – súbor- obrázok z môjho PC- následne vyberiem ten náš uložený
 6. môžeme začať dokresľovať fotografiu prostredníctvom rôznych nástrojov a pustiť  fantáziu na plné obrátky
 7. ak sa nám konečne podarilo dospieť k vizuálnej spokojnosti môžeme obrázok uložiť nasledovným spôsobom – súbor - uložiť do môjho počítača a vybrať vhodný formát - miesto  v PC kde chceme obrázok mať uložený
 8. hotový obrázok môžeme vytlačiť a zarámovať alebo použiť ako pozadie na pracovnú plochu 

 

Dúfam, že recept na tvorbu obrázka sa  vám páčil. Budem rada ak sa o svoje vytvorí podelíte s čitateľmi samozrejme aj so mnou v komentároch k článku. Ak máte na srdci  pripomienky  tak  napíšte kritiku budem len rada. V ďalšom blogu prinesiem iný recept na tvorbu nového obrazu s iným postupom. Ďalej aj reakciu mojich žiakov na spôsob tvorby a ich pocity. Nechajte sa prekvapiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?